Jem Bendell: Mélyalkalmazkodás – Eligazodás az éghajlati káosz valóságába
2025. március 4., keddBendell azt mondja, amikor 2018-ban megírta Deep Adaptation című tanulmányát, düh és csalódottság vezérelte.
Korábban évtizedeken át dolgozott olyan nagy szervezeteknek, mint a World Wide Fund for Nature (WWF) és az ENSZ, és egy idő után rájött, hogy a rövidtávú gazdasági érdekek mindig győzedelmeskednek a józan ész érvei felett, így nem történnek valódi lépések a klímaváltozás kivédésének érdekében.
Bendell 2012-ben lett az angliai Cumbria Egyetem tanára és alapította meg a Vezetés és Fenntarthatóság Intézetet (Institute for Leadership and Sustainability – IFLAS). Hat évvel később, amikor rájött, hogy hiába minden, az emberiség vakon és süketen rohan a közelgő végzete felé, szándékosan akart olyan tanulmányt publikálni, mellyel maga mögött minden hidat felégetve távozhat az akadémiai világból. Azt mondja, akkoriban az volt a terve, hogy központokat hoz létre, és azokban különböző pszichológiai és spirituális programokat szervez olyan emberek számára, akik szeretnének kicsit elvonulni a világtól. A Deep Adaptation tanulmány elterjedése azonban mindent megváltoztatott.
„Valamivel több mint öt évvel ezelőtt azt írtam, arra számítok, hogy öt-tíz év múlva, bárhol is legyek a világon, a modern társadalom felépítményei össze fognak omlani körülöttem, és az életem sokkal inkább szól majd a túlélésről, mint bármikor korábban. Volt egy gondolatkísérletem, hogyha már nem jön víz a csapból és nem lesz étel a boltban, vajon mit fogok csinálni? Várok, hogy hátha helyre jönnek majd a dolgok, vagy elindulok valahová, miközben tudom, hogy a nehézségek idején nagyon sebezhető leszek az úton? Ahogy ültem a szobámban és azon gondolkodtam, hogyan fog kinézni az összeomlás, aminek közeli bekövetkezését elkerülhetetlennek tartom, a félelmeim vezérelték a gondolataimat.”
Bendell azt mondja, ma már realistább szemmel látja az összeomlást. Nem gondolja például, hogy egyik napról a másikra teljesen leáll a vízszolgáltatás, vagy megszűnik az élelmiszerellátás.
Úgy gondolja, az összeomlás folyamata éveken, évtizedeken, akár generációkon át húzódhat. Valószínűleg lesznek fokozatok, például nem egyik napról a másikra ürülnek ki a boltok. Először nem lesz mindig minden kapható, egyes termékek pedig luxuscikké válnak. A víz- és energiaszolgáltatás sem pillanatok alatt nullázódik le: először korlátozások leszenek, nem lesz lehetőség korlátlan vízfogyasztásra a nap huszonnégy órájában, és valószínűleg lesznek majd hosszabb-rövidebb áramkimaradások.
„Lehet, hogy az összeomlás öt éven belül szörnyű szenvedést hoz, de az is lehet, hogy bár lesznek nehézségek, nem feltétlenül kell belepusztulni. Ki tudja, talán szerencsénk lesz.”
Bendell a 2018-as tanulmánya elhíresülése után a téziseire épülő nemzetközi mozgalom élére állt és két könyvet írt. (Mindkettő elérhető magyar nyelven is, az első Mélyalkalmazkodás – Eligazodás az éghajlati káosz valóságában, a második Összetörve – Őszinte válasz az összeomlásra címmel.)
Amikor arról kérdezem, miért ilyesmivel töltötte az összeomlásig hátralévő kevés idejét, azt feleli, úgy érezte, felelősséggel tartozik azok iránt, akiknek felnyitotta szemét. Nem számított rá, hogy a tanulmánya el fog terjedni, de amikor megtörtént, többet akart mondani az embereknek annál, hogy
„közeleg az összeomlás, sok szerencsét.”
Ma már azonban úgy érzi, megtett minden tőle telhetőt, nem ír több könyvet, nem tart előadásokat, inkább a saját mélyalkalmazkodására koncentrál.
Forrás: 24.hu