Miklya Luzsányi Mónika: Szerelmem, Petőfi Zoltán?
2025. január 29., szerdaForrás: papageno.hu
Ajánlott életkor: 10 - 14 éves
Igazi karácsonyi hangulatot teremt Miklya Luzsányi Mónika legújabb regénye, mely Szendrey Júliával foglalkozik. A Pagony időutazós sorozatában megjelent kötetben a 21. századból érkező Sári már Petőfi halála után találkozik a költő volt feleségével és Petőfi Zoltánnal is, akik épp ünnepi készülődésben vannak… Milyen volt az élet akkor? Hogyan élt Szendrey Júlia? És ki volt Petőfi Zoltán?
A Petőfi-bicentenárium alkalmából rengeteg könyv jelent meg az elmúlt időszakban, a Pagonynál Berg Judit Szélvésztől kergetve című, HUBBY-díjas Abszolút Töri-regénye magával ragadó időutazása után Miklya Luzsányi Mónika most megjelent regénye szintén Petőfi világába kalauzol: a történetben a 14 éves Sári már a költő halála után csatlakozik a Petőfi családhoz kiskuktaként, és különleges nézőpontból pillant bele az ünnepi készülődésbe.
A Pagony Kiadó Abszolút Töri sorozatából jól ismert Bori néni nem bírja már úgy a kapuőrködést és a büfé ügyeinek intézését, mint korábban, így kénytelen beavatni a titkaiba a szomszédjában lakó, tizennégy éves Sárit. A lány úgy gondolja, hogy belőle is sokkal nagyobb művész válhatna, ha nem állandóan a testvéreire kéne vigyáznia, vagy a háztartásban segítenie.
Emellett hatalmas Petőfi-rajongó, és sokat gondolkodik azon, hogy milyen jó lehetett Petőfi Zoltánnak, hiszen író apja és anyja, majd egyetemi tanár nevelőapja bizonyára mindig azon fáradoztak, hogy minél inkább kiműveljék a fiukat. Bori néni és Sári visszautaznak 1865-be, ahol nemcsak a karácsonyi finomságok hozzávalóit szerzik be, de meglátogatják Szendrey Júliát is, hogy besegítsenek neki a háztartásban. Sári szánkózik a Horvát-gyerekekkel, zongoraórákat vesz Liszt Ferenc egyik tanítványától, meglátogatja a karácsonyi vásárt a Duna jegén… Ám hamar kiderül, hogy Szendrey Júlia második házassága korántsem a boldogságról és a nyugalomról szól. A Szendreyéknél tapasztaltak megdöbbentik a lányt, és bármennyire élvezi is az időutazással járó kalandot, úgy dönt, minél előbb szeretne visszatérni a saját idejébe. Amikor azonban felbukkan Júlia legidősebb fia, Petőfi Zoltán, Sári mégis a maradás mellett dönt…
Sárival együtt az olvasók is választ kapnak arra, hogy ki is volt valójában Petőfi Zoltán? Egy tehetséges fiatal, a nagy költő fia, aki maga is verseket írt, és színészi karrierre vágyott? Vagy egy nagyképű, elkényeztetett fiú, aki a tanulást feleslegesnek tartotta, mert mindent elnéztek neki? Vagy egy tragikus sorsú áldozat, akit nevelőapja nem fogadott el, és akinek apja már születése előtt egy versben megpecsételte sorsát?
Miklya Luzsányi Mónika alapos, több mint háromévnyi kutatásra épülő regénye segít mélyebben megérteni a fiatal Petőfi Zoltán életét és titokzatos alakját. A könyv amellett, hogy felidézi az adott korszak hangulatát, mélyebb, komolyabb és ma is aktuális témákat is feltár, hiszen a családon belüli erőszak, az áldozathibáztatás és a tradicionális férfi-női szerepek kérdéseit boncolgatja.
A XXI. századból érkező Sári eleinte nagyra becsüli Horvát Árpádot, Júlia második férjét, aki korántsem makulátlan alak: sem feleségének, sem gyermekeinek, sem nevelt fiának nem volt könnyű mellette élni. Sári így szembesül azzal, hogy a nő- és gyermekvédelmi törvények megalkotása előtt a bántalmazott feleségeknek alig volt eszközük a védekezésre.
A regény nemcsak az utcák, terek és épületek pontos leírására, vagy a korabeli divat részleteire épít, hanem felidézi a Szendrey–Horvát család személyes levelezéseit, a kisebb fiúk által készített újság idézeteit, vagy Petőfi Zoltán fiatalkori verseit. Miklya Luzsányi Mónika a könyvhöz írt utószavában kitér arra is, hogy akadnak a könyvben olyan részek, amelyek hihetetlennek tűnhetnek, vagy amelyekről többet szeretnél te is tudni. Hogy egyértelművé tegye a történeti adatokkal és forrásokkal alátámasztható tényeket, összeírta ezeket a kérdéseket, és válaszolt is rájuk, így egy valóban részletgazdagon hiteles, szórakoztató, és elgondolkodtató, hiánypótló regényt tarthatsz a kezedben, így például az is kiderül, hogy:
– tényleg nem volt kardja Petőfinek segesváron és tényleg a nyakravaló miatt?
– mi volt az a vers, amit Szendrey Júlia a gyerekeiről írt?
– tényleg bevásárlócetlikre írta Szendrey Júlia a verseit?
– Petőfi meg Jókai tényleg összeveszett Laborfalvi Róza miatt?
A Szerelmem, Petőfi Zoltán? című kötet az Abszolút Töri sorozatban jelent meg. Ez a sorozat a magyar történelem legfontosabb időszakait hozza közelebb a kiskamasz és persze az érdeklődő felnőtt olvasókhoz. Az eddig megjelent letehetetlen, kalandos regények segítségével a honfoglalást megelőző évektől az 1956-os forradalomig már sok különböző évszázadot bebarangolhattak.